Pris per kalori #prepperSE

Egentligen skulle jag skriva en liten sammanfattning över året som gått men råkade istället fastna i min inventeringsförteckning över mitt matförråd. En tanke slog mig att det kanske skulle vara intressant att se vad priset per 100 kcal vara är. Trots allt är det många faktorer att väga samman när man bygger sitt matförråd; vad man faktiskt äter, hållbarhet, kostnad, utrymme, näringsvärden och så vidare. Om jag ändå hade ett uppskattat pris per förpackning var det en lätt sak att räkna ut priset per 100 kcal vara.

Listan nedan är baserad på saker jag råkar ha i mitt förråd och som jag har data på. Givetvis kan priset variera kraftigt beroende på en rad olika faktorer så som storlek på förpackning, märke och om det råkar vara extrapris. Jag har i min inventeringsförteckning enbart gått på ”normalstora” förpackningar och ordinarie priser taget från olika matvaruaffärer (Lidl, ICA, Coop och Hemköp). Alltså är detta inte på något sätt en guide för den som vill leta reda på det allra billigaste av något. Listan innehåller också några dubbletter. Anledning är lite dålig dokumentation från min sida på vissa varor med olika tillverkare. Jag låter dom vara kvar eftersom jag är för lat för att tvätta listan.

Så vad kan man då dra för lärdomar av nedan lista? Det beror nog rätt mycket på vad man är ute efter att uppnå. Även om rapsolja är det billigaste per kalori så tvivlar jag på att någon vid sina sinnens fulla bruk tänker överleva på enbart rapsolja. Det samma gäller strösocker som är det näst billigaste. Havregryn, pasta och ris är däremot intressanta eftersom de räknas till de mer klassiska stapelvarorna. Något som förvånade mig lite var att torkade röda linser var så pass billigt per kalori.

Dyrast är kanske föga förvånande konserverad frukt samt konserverade soppor och grytor. Problemet med dessa är att de innehåller relativt lite kalorier per mängd vara. Givetvis blir det rätt tradigt att bara äta kokt ris, så det vill nog till lite att dryga ut och variera med.

Det går att bolla detta fram och tillbaka lite hur man vill, men jag hoppas detta kommer någon till nytta.

Vara Pris per 100 kcal
Rapsolja 0,22 kr
Strösocker 0,25 kr
Havregryn 0,27 kr
Pasta 0,28 kr
Ris 0,29 kr
Röda linser (torkade) 0,29 kr
Pulvermos – ICA 0,84 kr
Kokosfett 0,85 kr
Pulvermos – Harvest Basket 1,14 kr
Halva 1,16 kr
Ketchup 1,31 kr
Blockchocklad 1,36 kr
Druvsocker (Dextrosol) 1,37 kr
Jordnötssmör 1,45 kr
Mjölkpulver Nestlé 1,99 kr
Jordnötssmör eko 2,03 kr
Vitabönor 2,05 kr
Pannbiff I sås 2,14 kr
Ravioli 2,34 kr
Potatismos (pulver) 2,86 kr
Dulano korv 3,14 kr
Oliver 3,29 kr
Soya 3,33 kr
Ravioli 3,35 kr
Kidneybönor I chilisås 3,42 kr
Tomatpuré 3,52 kr
Köttbullar Coquette 3,71 kr
Bullens pilsenerkorv 4,39 kr
Tonfisk 4,41 kr
Köttbullar 4,46 kr
Fläskgryta 4,46 kr
Bondbönor – Sevan 4,51 kr
ICA Kalasgod korv 4,53 kr
Tomatsoppa Heinz 4,63 kr
Jakabog 4,76 kr
Tonfisk i olja
5,36 kr
Kidneybönor 5,50 kr
Picnicbog 5,84 kr
Hönspastej 5,88 kr
Chili con carne 6,25 kr
Konserverad potatis 6,26 kr
Fiskbullar/laxbullar 6,29 kr
Picnicbog 6,30 kr
Mjukost Bacon 6,36 kr
Ananans 6,54 kr
Gulaschsoppa – Felix 6,56 kr
Ärtsoppa, Soldatens 6,58 kr
Gulaschsoppa 6,70 kr
Chili con carne d’aucy 6,72 kr
Ananans 6,89 kr
Makrill 7,45 kr
Gulaschsoppa – nöt 7,48 kr
Burkskinka 7,88 kr
Blandad sallad (pickeled) 8,66 kr
Surkål 12,35 kr
Köttsoppa 12,99 kr
Gulaschsoppa – fläsk 13,00 kr
Aprikoshalvor 14,95 kr
Persikohalvor 15,78 kr
Kikärtor (konserv)
57,69 kr

3 Comments on “Pris per kalori #prepperSE

  1. Intressant. På flera sätt. Bl a så blev det tydligt att vi alla äter olika sorts mat (pga av tycke, smak och allergier) och därför också lagrar olika sorts mat. Halva – vad är det?

    • Halva är en slags konfektyr från Indien ursprungligen (tror jag). Mycket socker och lång hållbarhet.

  2. Intressant att det blir så stor skillnad när man gör själv. Jag köpte t.ex. massor av nektariner för 10 kr/kilo på sensommaren och kokade in (lätt att göra själv utan specialgrejer). Får det till knappt 1,80 per 100 kcal. Vitkål kostar i princip inget om man gör egen surkål, och torkade kikärter är billigt och hållbart – även om jag vill styra över till baljväxter som går att odla hos mig, Nu har jag bara tittat längst ner på listan, men jag försöker släppa fixeringen vid köpekonserver och lära mig mer om att göra själv i stället – delvis för att det är billigare men mest för att jag vill att kunskapen ska sitta i ryggmärgen. (Jag gör köttkonserver också, mycket billigt, men kostnaden per kcal beror på egenjagat vilt och specialutrustning.) Måste nog göra en egen lista utifrån mina förutsättningar. Tack, och gott nytt!

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: